راهنمای رفع اشکال اتصال به SQL Server

 

در صورتی که هنگام ورود به برنامه و پس از وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور، برنامه با اشکال مواجه شده و پیغام “اشکال در اتصال به بانک اطلاعاتی” و یا “اشکال در اتصال به SQL Server” نمایش داده شود، در بیشتر مواقع نرم افزار اس کیو ال سرور که جهت مدیریت بانک اطلاعاتی برنامه مورد نیاز است، روی سیستم نصب نشده و یا این که سرویس مربوط به آن در حال اجرا نیست.

 

برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال نمایید:

ابتدا طبق راهنمای تصویری زیر بررسی کنید که آیا SQL Server که برای اجرای نرم افزارها موردنیاز می باشد، بر روی سیستم شما نصب شده و در حال اجرا هست یا خیر ؟

 

بررسی وضعیت نصب و اجرای اس کیو ال سرور

 

مطابق شکل زیر وارد منوی استارت شده ، گزینه Microsoft SQL Server 2008 R2 را انتخاب کرده از قسمت  Configuration Tools گزینه SQL Server Configuration Manager را نمایید.

 

 

در صفحه SQL Server Configuration Manager از سمت چپ گزینه SQL Server Services را انتخاب نمایید.

مطابق شکل زیر در سمت راست صفحه باید سرویسی به نام SQL Server(SQLABRAR) به همراه مثلث کوچک سبز رنگ کنار آن وجود داشته باشد که نشان دهنده این موضوع است که اس کیو ال سرور مورد نیاز برنامه به درستی نصب شده و در حال اجرا می باشد.

 

 

در صورتی که همانند شکل زیر گزینه SQL Server(SQLABRAR) در سمت راست صفحه وجود دارد ولی به جای مثلث سبز ، یک مربع قرمز کنار آن وجود دارد به این معنی است که اس کیو ال سرور نصب شده ولی در حال اجرا نیست و متوقف شده است.

برای حل این مشکل روی گزینه SQL Server(SQLABRAR راست کلیک کرده و گزینه Start را اجرا کنید تا سرویس اس کیو ال سرور روی سیستم شما به حالت اجرا درآید.

 

 

در صورتی که گزینه SQL Server (SQLABRAR) در این قسمت وجود ندارد، به این معناست که اس کیو ال سرور روی سیستم نصب نشده است.

 

 

راهنمای حل مشکل اس کیو ال سرور

 

پس از بررسی و انجام موارد ذکر شده فوق در صورتی که اس کیو ال سرور روی سیستم نصب نشده مطابق راهنمای نصب اس کیو ال سرور ، اقدام به نصب آن نمایید.

در صورتی که اس کیو ال سرور نصب شده ولی اجرای سرویس آن با مشکل روبرو شده و اجرا نمی شود مطابق راهنمای حذف و نصب اس کیو ال سرور ، آن را حذف کرده و  دوباره نصب نمائید.

جهت آشنایی با نحوه حذف و نصب اس کیو ال سرور می توانید به راهنمای مربوطه در منوی راهنما مراجعه فرمائید.

 

نکته : در مسیر ذخیره سازی فایل ستاپ برنامه استفاده از پوشه با نام فارسی مجاز نیست و در صورتی که حتی یکی از پوشه هایی که فایل ستاپ برنامه در آن قرار دارند، دارای نام فارسی باشد، نصب برنامه و اس کیو ال سرور با اشکال روبرو می شود .

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است